Malí a velcí kamarádi 1C a 8B

8.50 – 10.45

Noc s Andersenem

Letos se naše škola zapojila do celosvětové akce na podporu dětského čtení, a to živou Nocí s Andersenem. Na přelomu pátku a soboty nocovali nadšení čtenáři z třetích tříd ve škole.

Večer začal poslechem zdravice pana prezidenta Petra Pavla, který v ní vyjádřil podporu dětem, čtení a literatuře obecně. Poté se zvídaví třeťáci ponořili do světa Hanse Christiana Andersena, povídali si o jeho životě a díle, doplnili jeho portrét. Ale to nebylo všechno! Jaká by to byla noc s Andersenem bez četby jeho nejslavnějších pohádek. Děti si vybraly Císařovy nové šaty a Ošklivé káčátko. Nechyběl ani vědomostní kvíz o naší zemi, dětských spisovatelích a zajímavostech z celého světa.

Aby byla noc ještě kouzelnější, čekala na kluky a holčičky v prostorách školy noční pohádková bojovka s malým překvapením na konci. Večeři a snídani pro fandy čtení připravila paní Markéta a žákyně z 9. A. Palačinky byly báječné! Když si děti večer zalezly do spacáků, měly ještě čas na četbu svých oblíbených knih nebo poslech audioknihy.

Ráno probudila naše nocležníky vůně velikonočního beránka. Po skvělé snídani pak děti napsaly na barevné stuhy svůj vzkaz, oblékly se a vyšly na školní zahradu. Tady všichni účastníci dobrodružné Noci s Andersenem pokřtili strom Pohádkovník a ozdobili jej připravenými stužkami se vzkazy.

Foto a text: T. Kroker. Organizace aktivity: T. Kroker, I. Koczonová, K. Vlčková, H. Holoubková, M. Gabrielová, K. Brychtová.

CORRENCY KULTURA – projekt O-Jihu na podporu lokální kultury a umění

Městský obvod Ostrava-Jih uvádí na svém území revoluční projekt Corrency na podporu lokální kultury a umění. Cílem projektu je popularizovat formou slevy pro občany kulturní aktivity v Ostrava-Jihu a zároveň podpořit místní kulturní zařízení a umělce. Díky tomuto projektu mohou občané Ostravy-Jihu získat finanční podporu, kterou mohou využít na nákup vstupenek na kulturní akce pořádané vybraným kulturním zařízením v rámci obvodu. 

V rámci tohoto projektu se rozdělí mezi prvních 5 000 registrovaných občanů s trvalým pobytem na území městského obvodu Ostrava-Jih ve věku minimálně 16 let částka 1 milión korun, přičemž každý takto zaregistrovaný občan obdrží podporu až ve výši 200 Kč formou elektronických correntů. Díky této podpoře může zaregistrovaný občan  při úhradě vstupenek na kulturní akce u zapojeného kulturního zařízení ušetřit až 50 % z ceny vstupenky, maximálně do částky 200 Kč.

🟦 Více zde.

CORRENCY DĚTI – projekt O-Jihu na podporu mimoškolních aktivit dětí

Městský obvod Ostrava-Jih uvádí na svém území inovativní projekt Corrency na podporu rodin s dětmi a lokálních poskytovatelů služeb pro aktivní vyžití dětí. Cílem projektu je poskytnout finanční podporu rodinám z Ostravy-Jihu a podpořit jejich děti v mimoškolních aktivitách, a zároveň motivovat místní poskytovatele aktivit a kroužků. Rodiny s dětmi do 15 let získají po registraci finanční podporu z rozpočtu obvodu, kterou mohou využít u zapojených poskytovatelů na území Ostravy-Jihu.

Městský obvod vyčlenil na podporu rodin 5 milionů korun, které rozdělí mezi všech 5000 dětí v Ostrava-Jihu, které se s pomocí rodičů do systému Corrency zaregistrují. Rodiče mohou tyto peníze využít u poskytovatelů dětských aktivit a potřeb, kteří se do projektu zapojí. V rámci tohoto pilotního projektu dostane každé zaregistrované dítě 1 000 correntů, což je ekvivalent 1 000 korun, který může jeho zákonný zástupce použít až na 90 % ceny kroužku nebo nákupu. Díky Corrency tak mohou občané při placení kroužku nebo volnočasových aktivit pro své děti ušetřit až 90 %.

Zatím se do projektu registrovalo přes 82 organizací a nabídka kroužků či jiných aktivit se každým dnem rozšiřuje o další. Přehled organizací zde .  

🟦 Více zde.

Dravci

Dnes jsme měli možnost shlédnout na hřišti letovou ukázku dravců. „Přílétli“ k nám dravci až z Jižní Moravy – z Lednice ze společnosti Zayferus. Je to společnost na ochranu dravých ptáků. Mohli jsme si zblízka prohlédnout např. sokola stěhového, rarohy, karanča jižního, poštolku vrabčí, supa jménem Pačes, luňáky, sovu pálenou, sýčka obecného, puštíka a další. Největší zážitek jsme ale měli z ukázky lovu a volných letů některých dravců.

Třídní výlet, 2A

7.30-17.00, Opava

Obvodní kolo v minifotbalu chlapců 8. a 9. tříd

7.45-13.30, vybraní žáci, ZŠ MUDr. Emílie Lukášové a Klegova

Keramická tvůrčí dílna pro rodiče a děti

15.00-16.30

Sedmáci vyrobili na VŠB–TUO svůj první odlitek

9. a 12. dubna vyměnili naši sedmáci školní dílnu za pracovní prostor na katedře metalurgických technologií Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

V úvodu workshopu Můj první odlitek je lektoři stručně seznámili s oborem slévárenství. Žáci se dozvěděli, co to jsou odlitky, kde všude se nacházejí, z čeho a jak se dají vyrobit. Poměrně překvapující byla informace, že náš každodenní život by bez odlitků vlastně nemohl existovat.

Získané teoretické znalosti žáci v praktické části programu využili a upevnili při výrobě jednorázové formy z formovací směsi, zhotovení odlitku a jeho následné úpravě.

Z workshopu si naši sedmáci odnesli nejen nové znalosti a dovednosti, ale také odlitek ve formě přívěsku na klíče.

Workshop Můj první odlitek je jednou z mnoha nabídek programů projektu Zlepši si techniku, kterým VŠB – Technická univerzita Ostrava popularizuje vědu a techniku.

Foto a organizace aktivity: E. Kaucká, M. Zemánek.

Jarní květiny – tvoření

V hodinách pracovních činností jsme se krásně jarně naladili a vytvářeli různé jarní květinky z plastelíny a z papíru. K tomu jsme si pouštěli anglickou píseň Flower song. Kromě krásných výtvorů jsme se také naučili nová slovíčka anglických názvů květin – rose🌹, sunflower🌻, daisy🌼, tulip🌷, daffodil, jasmine flower, lilly, lotus, marigold.

Multimediální klub: Natáčíme prohlídku budovy

V březnu jsme měli náročnou, ale velmi produktivní lekci. Jedna ze žákyň se skvěle postarala o střih videa z předešlého setkání.

Věříme, že opakování je klíčem k úspěchu, a proto jsme před natáčením probrali základy zacházení s natáčecím vybavením, aby žáci mohli brzy natáčet samostatně. Během lekce jsme si rozdělili role a v praxi vyzkoušeli, jak probíhá natáčení prohlídky domu makléřem při prodeji. V našem případě šlo o prodej školy.

Navzdory náročnému programu jsme vše stihli a s nadšením se těšíme na další setkání.

Multimediální klub je realizován díky projektu Triangl IV., který podpořilo Statutární město Ostrava v rámci dotačního řízení Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu na území statutárního města Ostravy částkou 500 tisíc Kč.  

Text, foto a vedení klubu: Č. Rymiec, R. Čech. 

📹Video z minulé lekce
📹 Škola na prodej

Slévárenství na VŠB

V pátek 12. dubna jsme se vypravili na Vysokou školu báňskou – katedru metalurgie, kde jsme se zabývali slitinami kovů. Po krátkém teoretickém úvodu jsme se pustili do výroby vlastní jednorázové pískové formy na odlévání lehce tavitelných kovů. Poté jsme viděli i jednotlivé již odlité výrobky, které byly vyrobeny odstředivým litím na pryžové formě. Tyto odlitky ve formě přívěsků na klíče jsme si nakonec mohli všichni odnést domů.  

Do vesmíru a zpátky

V hodinách světa práce jsme podnikli malé vesmírné dobrodružství, pustili jsme se do výroby raket. Jako základ pro naše kosmické stroje jsme využili ruličky od toaletního papíru, které jsme následně ozdobili koláží z barevných papírů. Každá raketa je díky koláži unikátní a plná živých barev.

Tato aktivita nejenom rozvíjela naši fantazii, trpělivost, pečlivost, zručnost a kreativitu, ale také nás zavedla do světa vědy a techniky.

Foto a vedení aktivity: D. Kořenková.

Jaro v akci

I když se březen nesl ve znamení jarních a velikonočních prázdnin, naše školní družina zažila dny plné nevšedních zážitků a tvořivých okamžiků.

Březen jsme prohlásili za měsíc knihy, což se táhlo jako červená nit celým naším programem. A nezůstalo pouze u čtení. O knihách jsme se nejen živě bavili, ale rovněž jsme rozvíjeli své kritické myšlení při rozebírání jejich obsahu. Všichni jsme se na chvíli stali ilustrátory, když jsme se pustili do návrhu vlastních obálek knih, a naše kreativita se projevila i ve výrobě originálních záložek, které nyní zdobí stránky našich oblíbených příběhů.

S příchodem prvního jarního dne jsme využili každou příležitost, abychom se dostali ven a nasáli první teplé paprsky slunce. Naše hry a aktivity venku nebyly jen o zábavě, ale také o učení se spolupracovat, soutěžit a respektovat jeden druhého.

Březen nám také přinesl oslavu dne svatého Patrika, kdy se naše třídy na chvíli proměnily v kouzelné světy plné duh a skřítků, kteří nám zanechali kotlíky plné „zlata“ a připomněli nám, jak důležité je věřit v kouzlo a pohádky.

A celý tento krásný měsíc zakončily Velikonoce, kdy jsme při tvoření a povídání o těchto svátcích společně objevovali velikonoční zvyky a tradice.

Text: D. Plačková. Foto a realizace aktivit: kolektiv vychovatelek ŠD.

Učíme se v galerii

V úterý 9. dubna jsme se učili v Galerii výtvarných umění v Ostravě. Obklopeni portrétními a dokumentačními fotografiemi slavné Ruth Orkin (1921-1985) jsme si během edukačního programu vyzkoušeli práci s prostorem, kompozicí a světlem při fotografování. Měli jsme možnost být fotografy, stylisty i modely a modelkami.

Zaujal nás životní příběh odvážné a cílevědomé Ruth Orkin. Vystavené černobílé a barevné fotografie nám přiblížily poválečný svět v Hollywoodu, New Yorku, Florencii, či Izraeli. Kromě teoretických informací z oblasti fotografování (pozitiv, negativ, kinofilm, diapozitiv, analogová a digitální fotografie, postprodukce) jsme si prakticky vyzkoušeli cameru obscuru.

Text, foto a organizace aktivity: I. Čechová.

Všední věci?

Málo podnětů? Málo kreativity? Kdepak! Stačí se pozorně dívat kolem sebe, nechat proudit fantazii a obyčejný svět kolem nás se může proměnit v úžasné dobrodružství.

Výtvarníci z 6. A se inspirovali kresbami brazilského umělce Victora Nunese, který běžné předměty spojuje jednoduchou linkou.

Podívejte se, jak výtvarníci z 6. A díky své kreativitě vdechli nový rozměr kolíčku na prádlo, odřezkům z pastelky nebo kancelářským sponkám.

Text, foto a vedení aktivity: I. Čechová.